Scotland U16

Scotland U16 is an important stage in the development of young, ambitious players, with the selected home based 50 being split into two teams – the Reds and the Blues, and an additional team formed entirely of Scottish Qualified players – the Greens.

Three U16 sides competed at the 2018 Colwyn Bay Rugby Festival against Welsh regional sides Cardiff Blues, Ospreys and RGC, and English side, The Lambs. 

Following these games, players will be selected to attend a two-week training camp in Valladolid in Spain over the summer.

  

Scotland U16 squads named for 2018 Colwyn Bay Rugby Festival

 

Scotland U16 Reds

  

Forwards

 

Callum Anderson (George Heriot’s School)

Tom Banatvala (Fettes College)

Archie Bogle (Eyemouth High School / Duns)

Alex Geddes (Merchiston Castle School)

Ewan Henderson (Royal High School)

Nick Henderson (Earlston High School / Melrose)

Duncan Hood (Stewart's Melville College)

James Lascelles (Merchiston Castle School)

Fraser McAslan (Royal High School/Currie)

David Murphy-Clark (Hawick High School / Hawick)

Gregor Scougall (George Watson’s College / Currie)

Hector Skipworth (Merchiston Castle School)

Archie Watters (George Watson’s College)

 

Backs

Aidan Boyle (Stewart’s Melville College)

Roly Brett (Earlston High School / Melrose)

Daniel Brown (George Watson’s College)

Keiran Clark (Earlston High School / Melrose)

Angus Cousin (George Watson’s College)

Ryan Daley (George Watson’s College / Currie)

Ben Grainger (Royal High School)

Angus Hoffie (George Watson’s College)

James Kemp (Kelvinside Academy / Glasgow Hawks)

Cameron Scott (Preston Lodge High School / Preston Lodge)

Jamie Thompson (Stewart’s Melville College)

 

 

 

Scotland U16 Blues

Forwards

 

Owen Brown (Dunfermline High School / Dunfermline)

Tim Brown (Lathallan School / Montrose)

Eoin Cameron (High School of Glasgow / Glasgow Hawks)

Rory Cockburn (Dumfries Academy / Dumfries Saints)

Callum Hunter (Falkirk High School / Stirling County)

Thomas McGuire (St Aloysius College / Garnock)

Finlay Overend (Williamwood High School / GHA)

John Paterson (High School of Glasgow / Glasgow Hawks)

George Ratcliff (Strathallan School / Howe of Fife)

Robbie Renwick (Jordanhill School / Glasgow Hawks)

Alex Samuel (St Leonards School / Madras)

Dougal Sands (Dollar Academy)

Charles Wall (Forres Academy / Highland)

Max Williamson (Dollar Academy)

 

Backs

Toby Adamson (Glenalmond College)

Luke Armstrong (High School of Glasgow / Glasgow Hawks)

Euan Cunningham (Stirling High School / Stirling County)

Oscar Del Priore (Hermitage Academy / Cartha Queens Park)

Angus Fraser (Aboyne Academy / Deeside)

Michael Gray (Dollar Academy / Stirling County)

Ross McKnight (Dollar Academy)

Cameron Paterson (Strathallan School / Marr)

Gabriel Smith (St Leonards School/ Howe of Fife)

Finlay Troup (Robert Gordon’s College)

Peter Wallwork (Strathallan School)

 

Scotland U16 Greens

Forwards

Andrew Curtis (Wollaston School)

Olly Frostick (William de Ferrers School / Northampton Saints)

Hamish Janaway (Lord Wandsworth / London Irish)

Bailey Albert (Bishop Stortford High School)

Iain Carmichael (Sedburgh / Newcastle Falcons)

Will Harding (Salesian College / London Irish)

Innes Hill (Stokesley School / Newcastle Falcons)

James Loraine (Bilton School / Wasps)

Charlie Christie (Harrow School)

Matthew Deehan (RGS Newcastle / Newcastle Falcons)

Henry Mair (Wisbech Grammar)

Matthew O’Connor (Lawrence Sherriff School / Wasps)

 

Backs

Jonty Cope (Kirkham Grammar School)

Jack Sykes (Radley College)

Scott Masson (Royal Grammar School High Wycombe)

George Prentice (Crofton School)

Max Lindsey (British School of Paris / Racing 92)

Cameron Ritchie (Bromsgrove School / Wasps)

Markuss Boyd (Queen Elizabeth School Kirby Lonsdale / Newcastle Falcons)

Dylan Evans (Millfield School)

Robin McClintock (Lycee Notre Dame / Lyon Olympique)

James Aikman (Royal Grammar School Worcester)